![]() |
|
Споразумение за публикуване
С подаването на статия със заглавие………………………………………………… в списание „Български език“, издавано от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Блгарската академия на науките (по нататък Издателя) удостоверявам следното:
1) Упълномощен съм от моите съавтори да сключа това споразумение.
2) Гарантирам от мое име и от името на моите съавтори, че:
- статията е оригинална, не е публикувана в друго рецензирано списание, не се разглежда от никое друго списание и не нарушава съществуващи авторски права или други права на трети страни;
- аз/ние сме единственият/ите автор/и на статията и имаме пълното право да сключим това споразумение и при предоставянето на права на издателя на сп. „Български език“ не нарушаваме друго задължение;
- статията не съдържа нищо незаконно, клеветническо, което, ако бъде публикувано, би представлявало нарушение на договора, на доверието или на ангажимента за поверителност;
- аз/ние сме положили необходимите усилия, за да гарантираме целостта на статията. Според моите/нашите и понастоящем приети научни познания всички твърдения и инструкции, съдържащи се в статията, са верни и няма да причинят щета на потребителя, ако се следват точно.
3) Аз и всички съавтори се съгласяваме, че статията, ако бъде приета от редакцията за публикуване, ще бъде лицензирана под лиценз Creative Commons Attribution License 4.0, така както лицензът е формулиран в //creativecommons.org/licenses/by/4.0/ legal code (human readable summary at //creativecommons.org/licenses/by/4.0).
4) Аз и всички съавтори се съгласяваме да изискваме цитиране на оригиналната публикация на статията в списанието, както и хипервръзка към уебсайта на списание „Български език“ с връзка към оригиналния документ, за да бъдат спазени изискванията на Creative Commons license of paragraph 2.
5) Авторът/авторите запазва авторското право на всички версии на тази статия.
6) Доколкото редакторските намеси, извършени от името на Издателя, за да се приведе статията в унисон с изискванията за публикуване в сп. „Български език“, имат отношение към авторските права и задължения, издателят прехвърля всички права на такива редакционни намеси на автора. Издателят се съгласява да координира всички подобни намеси, когато и доколкото са съществени, с автора.
Кореспондиращ автор: Подпис:
Адрес:
Дата:
Указания към авторите
Списание „Български език“ приема непубликувани статии, научни съобщения и рецензии за научни книги, както и материали за рубриката „Езикова култура“. Материалите следва да бъдат написани на български език, ясно и разбираемо за специализираната научна аудитория. Те се депозират в редакцията на електронен носител, придружен с разпечатка, или се изпращат на имейл balgarskiezik@mail.bg включително и в pdf формат.
Не се изисква такса от авторите за публикуване на техните статии.
Статиите се подлагат на двойно анонимно рецензиране. Окончателното решение за публикуване се взема от редакционната колегия въз основа на становището на рецензентите. След като статията бъде приета за публикуване, авторът попълва Споразумение за публикуване.
Максималният обем на статиите е 20 стандартни страници (1800 знака на страница), на научните съобщения – 10 стр., на рецензиите – 8 стр. (за книги, излезли от печат в последните 3 години), на материалите по езикова култура – 5 стр. Текстовете се представят във форматите на MS Word (с разширения на файловете *.doc, *.docx, *.rtf); Times New Roman.
Ръкописите се оформят по следния начин:- Заглавие, име и фамилия на автора, институция и имейл – на български и на английски език
- Резюме и ключови думи – на български и на английски език. Резюмето е до 250 думи и е кратко представяне на цялото изследване, а не само на изводите
- Основен текст
- Бележки
- Литература
- Научно звание и степен, име и фамилия на автора, институция и служебен адрес
- Кратка биографична справка за автора, която включва данни за месторабота, информация за професионалната му кариера, научни интереси и до три основни публикации.
Източникът на финансиране и благодарности се посочват след основния текст.
Позоваването в текста е както следва: (Андрейчин/Andreychin 1977); (Conev 1908); (Searle 1979). В случай че се цитира конкретен текст, се добавя и страницата: (Андрейчин/Andreychin 1977: 23); (Conev 1908: 49); (Searle 1979: 45).
Библиографията се разполага под заглавие ЛИТЕРАТУРА. Заглавията и техните автори се изписват на оригиналния език, на който са цитирани. Тези, които са на кирилица, се дават в оригинал и се транслитерират на латиница по следния модел:
ЗА КНИГА: Андрейчин 1977: Андрейчин, Л. Из историята на нашето езиково строителство. София, Народна просвета. [Andreychin 1977: Andreychin, L. Iz istoriyata na nasheto ezikovo stroitelstvo. Sofia, Narodna prosveta.]
При повече от един автор: Бояджиев 1998: Бояджиев, Т., И. Куцаров, Й. Пенчев. Съвременен български език. София, „Петър Берон“. [Boyadzhiev 1998: Boyadzhiev, T., I. Kutsarov, Y. Penchev. Savremenen balgarski ezik. Sofia, „Petar Beron“.]
ЗА СТАТИЯ В СПИСАНИЕ: Андрейчин 1951: Андрейчин, Л. Основни проблеми на съвременния български правопис. – Български език, I, № 1–2. [Andreychin 1951: Andreychin, L. Osnovni problemi na savremenniya balgarski pravopis. – Balgarski ezik, I, № 1–2.] Смирницкий 1956: Смирницкий, И. А. Аналитические формы. – Вопросы языкознания, № 2, с. 41–52.) [Smirnitskii 1956: Smirnitskii, I. A. Analiticheskie formy. – Voprosy iazykoznaniia, № 2, s. 41–52.)]
ЗА ПУБЛИКАЦИЯ В СБОРНИК НА КИРИЛИЦА: Андрейчин 1982: Андрейчин, Л. Стефан Младенов. – В: Строители и ревнители на родния език. София, Наука и изкуство. [Andreychin 1982: Andreychin, L. Stefan Mladenov. – In: Stroiteli i revniteli na rodniya ezik. Sofia, Nauka i izkustvo.]
ЗА ПУБЛИКАЦИЯ НА ЛАТИНИЦА: Conev 1908: Conev, B. Westbulgarische Dialekte in Ostbulgarien. – In: Jagić-Festschrift. Zbornik u slavu Vatroslava Jagica. Berlin.
Searle 1979: Searle, J. R. Expression and meaning: Studies in the theory of speech acts. Cambridge, Cambridge University Press.
Ако от един автор се цитира повече от една публикация от една и съща година, се добавят буквени озночения, напр. Андрейчин 1974а; Андрейчин 1974б.
Най-напред се подрежда по азбучен ред библиографията на кирилица, а след нея също по азбучен ред – библиографията на езици, които си служат с латиница.
Графики, таблици и други илюстративени материали се номерират и озаглавяват. Те се предоставят и в отделни файлове с достатъчно високо качество и вид, който позволява тяхното използване за печат.
Ако се използват особени шрифтове, те също се изпращат. Старобългарските текстове да бъдат на CyrillicaBulgarian или CyrillicaBulgarian10U.

pISSN: 0005-4283
eISSN: 2603-3372
Печатната версия на списанието се разпространява чрез абонамент. Годишният абонамент на списание „Български език“ е 60 лв. / 35 евро (годишно 4 книжки и едно Приложение).